X

Radość chwili czyli zmień swoje postrzeganie

Wyobraź sobie swój poranek, gdy budzisz się i szykujesz do wyjścia z domu. Zapewne większość z nas plan tej części dnia ma podobny, sprowadzający się do kilku czynności, wykonywanych zwykle w tej samej kolejności. Można by powiedzieć, że każdy poranek jest taki sam. Ale czy na pewno? Przecież jednego dnia wyjdziesz z domu z uśmiechem, a innego ze smutkiem rysującym się na twarzy. Rzeczywistość twojego poranka będzie inna, choć tak naprawdę składały się na nią te same działania. Zgadza się, te same, ale inaczej przez nas oceniane. Jak zatem odkryć radość chwili i zmienić swoje postrzeganie.

Postrzeganie – olbrzymi potencjał

Rzeczywistość jest luźnym pojęciem i tak naprawdę sprowadza się do tego jak ją postrzegamy. Tworzymy jej własną wersję. Dlatego jednego dnia deszcz za oknem może nas denerwować bo pokrzyżował plany, a innego będziemy wpatrywali się w niego zauroczeni, doceniając, że podlewa rośliny po dniach suszy.

Nasze myślenie, to jak nazwiemy i ocenimy daną sytuację, bezpośrednio zmienia to, jak ją postrzegamy. Dlatego jeden dzień zaliczymy do bardzo udanych, a inny do tych okropnych, które już powinny się skończyć. A przecież oba te dni w większości będą składać się z tych samych czynności.

Do głosu dochodzi jednak postrzeganie, które w te złe dni koncentruje się na kilku, bardzo odizolowanych, negatywnych wydarzeniach. Na nich skupiamy całą naszą energię, odtwarzając je na nowo, przez co tylko dajemy im większą moc. Poprzez głos naszego umysłu i wspomnienie tylko na nowo „budzimy je do życia”.

Podobnie jest w dobre dni. Jeśli zastanowilibyśmy się i dokładnie przeanalizowali cały jego przebieg, doszlibyśmy do wniosku, że w jego trackie przydarzyły nam się też jakieś niemiłe sytuacje, np. spóźniliśmy się na autobus, rozlaliśmy herbatę czy szef zwrócił nam uwagę. My jednak skoncentrowaliśmy się tylko na tym co pozytywne. Te dobre momenty postawiliśmy na szczycie i to one ukształtowały nasze postrzeganie całego dnia.

Zatem tak naprawdę wszystko zależy od nas i tego jak sami ocenimy to co nas spotyka. Wykorzystanie mocy twojego umysłu pozwala zmienić ramy codziennych chwil w twoim życiu. To olbrzymi potencjał.

 

Wykorzystaj mikromomenty

Musimy zdać sobie sprawę, że cały nasz dzień wypełniony jest momentami, chwilami. Cały ich ciąg tworzy większą całość. Wiele z nich wydawać by się mogło dotyczy mało istotnych i schematycznych czynności. Jednak to od nas samych i tego jak je postrzegamy, uzależniona jest ta ocena. Zależy ona także od tego co otoczenie wdrukowało w naszą percepcję. Bo przecież zarówno asany jogi, jak i kolejne kroki domowych porządków są schematyczne. Jednak te pierwsze odbierzemy jako zdecydowanie bardziej atrakcyjne, bo przecież tak właśnie wszyscy przedstawiają jogę.

Pamiętajmy zatem, że wszystko zależy od naszego postrzegania, sami możemy stworzyć magię tych mikromomentów. Od nas zależy, czy przejdziemy przez nie szybko i być może na nie narzekając, czy z uwagą, doceniając ich piękno.

 

Radość chwili – jak nad nią pracować?

Niezależnie od tego, do którego krańca nam bliżej, zadowolenia czy rozczarowania naszym życiem, możemy pracować nad tym, aby poprawić swoje postrzeganie.

1.Ustal intencję

I nie chodzi tu o intencję odnoszącą się do naszej przyszłości, ale taką, która odnosi się do pojedynczej, konkretnej czynności. Może być to zmywanie naczyń czy dojazd do pracy. Intencja będzie jednak dla mózgu sygnałem, aby skupić uwagę, aby być świadomym swojej obecności i zmienić postrzeganie.

Sprawdź: Intencja – czyli jak osiągnąć to, czego pragniesz

2. Nie ignoruj
Często ignorujemy wiele z tego co spotykamy na naszej drodze, z założenia oceniając to jako nieistotne, mało ważne, nie warte skupienia. Dotyczy to np. codziennych domowych obowiązków. „Po co skupiać się na odkurzaniu?” – myślimy. „Co innego ćwiczenia jogi”. Tymczasem każda czynność może być traktowana z uwagą i szacunkiem.

3. Bądź precyzyjny
Magia momentów zależy od postrzegania, a często ponownego uczenia się jak coś postrzegać. Mamy bowiem utarte schematy, które kategoryzują czynności i nadają im różną wagę. Coś jest ważniejsze od czegoś innego. W stosunku do niektórych jesteśmy bardziej precyzyjni podczas planowania, inne można tylko odnotować jako te „do zrobienia”, a więc z założenia na jednych skupiamy się bardziej, niż na innych. Tymczasem jeśli każde zdarzenie wywoła taką samą dozę zainteresowania, tym bardziej prawdopodobne, że nie tylko staniemy się bardziej obecni w naszych działaniach, ale też uwolnimy się od starych wzorców myślowych i uwarunkowań kulturowych.

Podsumowując: pamiętajmy, że piękno można dostrzegać we wszystkim. Zależy to jednak od naszego postrzegania. Ćwicząc swój umysł zaczniemy odkrywać świat, który w najmniejszych momentach może być magiczny, a my w każdej takiej chwili w pełni obecni.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

cztery + 15 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE