X

Słońce – korzystaj z jego energii

W letnie dni z przyjemnością spędzamy więcej czasu na zewnątrz. Chcemy skorzystać z wyższych temperatur, dłuższych dni i promieni słońca, żeby naładować akumulatory na zimowe miesiące i złapać trochę opalenizny. Słońce ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i poprawia nam nastrój. Ale to nie jedyne korzyści. Ekspozycja na promienie słoneczne ma duży wpływ na nasz organizm i choć głównie mówi się o tym szkodliwym oddziaływaniu na skórę, możemy czerpać z niej liczne korzyści zdrowotne.

Słońce i jego dobroczynny wpływ

Światło słoneczne chroni przed chorobami, takimi jak: otyłość, zawał serca, udar, astma i stwardnienie rozsiane. Pomaga zmniejszyć stany zapalne.

Kąpiele słoneczne poprawiają trawienie i regulują metabolizm. Dzięki nim organizm szybciej usuwa szkodliwe produkty przemiany materii.

Słońce na straży hormonów

Światło regulując dobowy rytm naszego organizmu, ma także wpływ na produkcję hormonów. Na przykład zwiększa wydzielanie serotoniny, która poprawia naszą koncentrację, pomaga zachować spokój i pozbyć się bezsenności. Warto wiedzieć, że jej zbyt niski poziom wiąże się z ryzykiem wystąpienia depresji sezonowej (na pewno słyszeliście o zimowej depresji i fototerapii).

Jednocześnie ekspozycja na światło sprawia, że spada produkcja adrenaliny, czyli hormonu stresu.

Słońce stymuluje produkcję testosteronu oraz reguluje poziom prolaktyny, co szczególnie istotne dla kobiet, które chcą zajść w ciążę. Wyrównanie gospodarki hormonalnej pod wpływem działania promieni słonecznych może złagodzić objawy PMS (Zespół napięcia przedmiesiączkowego).

Witamina słońca

Tak nazywana jest witamina D, którą nasz organizm wytwarza w większej ilości właśnie podczas ekspozycji na światło słoneczne. Ma ona kluczowe znaczenie dla zdrowia kości, a jej niski poziom może przyczyniać się do wystąpienia krzywicy u dzieci, czy osteoporozy. Witamina D wzmacnia także układ odpornościowy i pomaga zapobiegać chorobom autoimmunologicznym, wpływa na pracę serca oraz układu nerwowego.

Pod wpływem słońca cholesterol we krwi przekształca się w witaminę D, a więc tym samym obniża się jego poziom.

Ochrona skóry

Myśląc o przebywaniu na słońcu od razu mamy z tyłu głowy porady odnośnie zbytniej ekspozycji na promienie UV i filtrów, które mają nas chronić przed uszkodzeniami skóry i jej nowotworami. Oczywiście to słuszne. Zawsze powinniśmy zachować umiar i zdrowy rozsądek, ale okazuje się, co potwierdza WHO, że słońce może pomóc w leczeniu wybranych chorób skóry, takich jak: łuszczyca, trądzik, wypryski, żółtaczka. (Ale pamiętaj o skonsultowaniu kąpieli słonecznych z dermatologiem).

Pomoc w walce z nadciśnieniem

Promienie słoneczne sprawiają, że w naszym organizmie wytwarzany jest tlenek azotu, który obniża ciśnienie tętnicze krwi. Zmniejsza to ryzyko nadciśnienia, które z kolei przyczynia się do wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Tlenek azotu ma też znaczenie w kontekście cukrzycy – jego niewystarczająca ilość sprawia, że insulina może nie działać prawidłowo, co podwyższa ryzyko wystąpienia tej choroby.

Pamiętaj!

Przebywając na słońcu zawsze zachowuj umiar. Uważaj w szczególnie upalne dni. Nie korzystaj ze słońca w czasie jego największej intensywności  – w godzinach 11-15. Chroń głowę i oczy. Przy nadmiernej ekspozycji stosuj kremy z filtrem. Pamiętaj o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

20 + jeden =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE