X

Stan pełnej relaksacji – joga nidra

Jogę kojarzymy z wykonywaniem asan, często dosyć skomplikowanych i wymagających. Większość z nas raczej nie nazwie jogą leżenia na plecach.
A tak właśnie wygląda praktyka jogi nidra.

Joga nidra = joga snu

Joga nidra nazywana „snem jogina” lub „jogą snu psychicznego”.
To stan pełnej relaksacji na poziomie fizycznym, umysłowym i emocjonalnym. Stan przytomnej świadomości głębokiego snu.

To samodzielna technika, która umożliwia nam pogłębiony kontakt z samym sobą tu i teraz, kiedy w pełni otwieramy się na swobodny przepływ wszelkich wrażeń.

Joga nidra zaliczana jest do technik pratjahary, kiedy następuje świadome wycofanie zmysłów. To łącznik pomiędzy praktykami zewnętrznymi, a wewnętrznymi, który ułatwia wejście w głębsze stany świadomości.

Podczas praktyki uwalniamy się od zewnętrznych bodźców, które atakują nas na każdym kroku, koncentrując się na doświadczeniach wewnętrznych, na sobie samym. Wchodzimy w stan głębokiego relaksu, rozumianego jako psychiczna i fizjologiczna demobilizacja.

Obserwator = obiekt obserwacji

To pasywna obserwacja – bez ocen, oczekiwań. Jesteśmy jednocześnie obserwatorem i obiektem obserwacji.

Joga nidra sprawia, że doświadczamy kontaktu ze sobą samym na kilku poziomach: na poziomie ciała fizycznego (pytanie co odczuwamy w ciele podczas sesji), umysłu (czego dotyczą myśli, co pojawia się w świadomości?). To także kontakt ciała z umysłem (czy widzisz ich połączenie?) i ze sferą duchową (w tym przypadku każdy z nas może to rozumieć inaczej).

Stwórz swoją przestrzeń

Jogę nidra możesz praktykować w domowym zaciszu, przy czym warto przygotować odpowiednio swoją przestrzeń. Przewietrz pomieszczenie, zadbaj o ciszę i spokój, wyłącz telefon. Położyć możesz się na łóżku, ale też na macie do jogi czy po prostu na podłodze, jeśli będzie ci tak wygodnie. Możesz dokładnie okryć się ciepłym kocem – podczas praktyki ciało się ochłodzi, więc na pewno uznasz okrycie się za dobry pomysł.

Podążaj za głosem

Sesja jogi nidry jest prowadzona, co oznacza że podążamy swoją uwagą i świadomością za głosem osoby prowadzącej. Jeśli praktykujesz w domu możesz sięgnąć po nagrania prowadzonej relaksacji jakie znajdziesz w sieci.

Głos osoby prowadzącej ma pomóc uwolnić umysł od gonitwy myśli, a jednocześnie sprawić, aby nasze ciało było odprężone i nieruchome.

Zamknij oczy, ale nie zasypiaj. Musisz pozostać całkowicie przytomny i świadomy. Aczkolwiek może zdarzyć się, że na którymś etapie sesji zaśniesz, co może być sygnałem przemęczenia organizmu.
Staraj się też nie poruszać ciałem fizycznym.

Przeżycie indywidualne

Pamiętaj, joga nidra to przeżycie indywidualne, każda sesja, mimo że pozornie wygląda tak samo, może być dla Ciebie innym doświadczeniem, nie każdy też odczuje takie same korzyści.

Co może przydarzyć się podczas sesji? Możesz stracić poczucie czasu i przestrzeni, mogą zwolnić procesy myślowe, pojawić się spontaniczne impresje. Może rozpuścić się odczuwanie ciała i świadomości „ja”. Bez obaw! Wszystkie te efekty są w pełni naturalne i bezpieczne.

Jak praktykować?

Siła intencji
Sesja jogi nidry może być urzeczywistnieniem konkretnej intencji, np. regeneracji, spokoju czy uwolnienia od bólu fizycznego.

Dla kogo? Po jogę nidra mogą sięgnąć zarówno osoby, które chcą poprawić formę psychofizyczną, jak i ci, którzy poprzez praktykę dążą do oświecenia.

Swoje sesje mogą rozpocząć zarówno Ci, którzy praktykują inne techniki i nidra ma być uzupełnieniem, jak i ci, dla których będzie to jedyna forma jogi.

Jak często? Częstotliwość to kwesta indywidualna. Nidra może być praktykowana codziennie, a możemy do niej wracać np. raz w tygodniu. Ważne jednak, aby zachować regularność.

Co poczujesz? W trakcie sesji nidry doświadczasz głębokiego relaksu, podczas którego można zaobserwować spowolnienie akcji serca i oddechu, zmniejszenie napięcia mięśniowego, a gdybyśmy mogli to zmierzyć samodzielnie, także obniżenie aktywności fal mózgowych.

Dobrodziejstwa regularnej praktyki

Joga nidra pozytywnie wpływa na naszą sprawność intelektualną – wzmacnia koncentrację, podnosi kreatywność, poprawia pamięć. Wzmacnia nasz potencjał ludzki.

Przeniesienie się w bardziej subtelne obszary świadomości i nawiązanie kontaktu z podświadomością sprawia, że praktyka nidry może mieć znaczenie w kontekście naszych relacji, nałogów czy wcześniejszych doświadczeń. Zmniejsza lęki i niepokój, wzmacnia naszą odporność na stres, uwalnia uwięzioną energię i traumy. Ogólnie poprawia nasze samopoczucie, dodaje witalności, podnosi pogodę ducha.

Pozytywnie wpływa na objawy psychosomatyczne stanów wysokiego niepokoju, takie jak: kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej czy bóle brzucha. Stosowana jest także w terapii osób z zespołem stresu pourazowego.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

pięć + 19 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE