X

Tajemnice ludzkiego serca

Często mówimy o przeciwstawności serca i mózgu. Stawiamy miedzy nimi „albo”, a nie „i”. Bo przecież możemy się kierować albo sercem, albo rozumiem. Jednocześnie wiele osób uznaje, że to mózg ma silniejszą pozycję.
Ale czy na pewno słusznie serce stawiamy na drugim miejscu? Czy na pewno jest podległe?

Dla starożytnych Egipcjan to właśnie serce, a nie mózg było siedliskiem emocji, myśli, woli i intencji. Arystoteles był zdania, że serce jest centrum rozumu i jest ważniejsze od mózgu. Także Abu Nasr al-Farabi, arabski filozof, uważał że to serce rządzi naszym organizmem, a mózg jest mu podporządkowany. Podobnie francuski filozof Auguste Comte twierdził, że mózg powinien być sługą serca.

Ścisła symbioza

Badacze stwierdzają, że serce i mózg są bezsprzecznie połączone, a dowodem tej synergii są neurony. Na początku lad 90-tych dr J. Andrew Armour udowadniał, że serce ma złożony układ nerwowy, a inny naukowiec, dr Ming He-Huang, dowodził, że w sercu znajdziemy neurony takie same jak w mózgu. Dowodzi to łączności elektromagnetycznej między nimi i tego, że nieustannie przesyłają między sobą informacje.

Bliżej komunikacją serca z mózgiem zajęli się badacze z Instytutu HeartMath w Boulder Creek w Kalifornii. Od ponad 25 lat zgłębiają temat serca, jego powiązania z mózgiem i emocjami.

Gregg Braden „Nasz mózg otrzymuje wiele instrukcji dotyczących tego, co robić z serca. Badania pokazują, że serce jest w stanie samodzielnie myśleć, czuć i mieć emocje ”.

Uznają oni, że komunikacja na linii serce-mózg odbywa się na 4 sposoby, przy czym jej kierunek przebiega głównie od serca do mózgu. Z kolei w przypadku transferu z mózgu, okazuje się, że serce może ignorować część informacji i podejmować samodzielną decyzję. Stąd inteligencja serca.

Można mówić o komunikacji:
-neurologicznej, poprzez nerw błędny
-biofizycznej, poprzez ciśnienie i puls
-biochemicznej, poprzez hormony
-energetycznej (informacyjnej), poprzez pole elektromagnetyczne serca.

Pole magnetyczne i pole elektryczne emitowane przez serce jest wielokrotnie silniejsze niż to pochodzące od mózgu. Sięgają one poza nasze ciało. Okazuje się także, że częstotliwość elektromagnetyczna serca i mózgu są w pełni skorelowane – jej zmiana w mózgu wpływa na serce i odwrotnie. Co za tym idzie serce wpływa na nasze postrzeganie, zdolności poznawcze i uczucia.

Naukowcy wskazują, że poprzez pole energetyczne mamy nawet wpływ na osoby znajdujące się w naszym otoczeniu.

Serce stanowi główny element systemu emocjonalnego. Wysyła sygnały do ciała migdałowatego, odpowiedzialnego za przetwarzanie i zapamiętywanie reakcji emocjonalnych.
Badacze z Instytutu HeartMath wymieniają uczucia, które sprzyjają stanowi koherencji, czyli harmonii pomiędzy ciałem, umysłem i emocjami, kiedy praca serca jest zharmonizowana z układem oddechowym i nerwowym. To miłość, wdzięczność, docenienie, podziw, troska i współczucie, które powodują harmonijny rytm serca. Z kolei negatywne emocje, takie jak: stres, złość, czy strach, wywołują chaotyczny rytm serca i osłabiają naszą wydajność.

Znaczenie serca badacze odnosili także do intuicji. Mówili o intuicji zwykłej, czyli instynkcie, eksperckiej, która polega na natychmiastowym osądzaniu i strategicznej. Ta trzecia to jasna myśl, którą badacze HeartMath określają jako funkcję serca, w przeciwieństwie dwóch pierwszych, które są domeną mózgu.

Dążenie do koherencji

HeartMath opracował praktyki i technologie wspierające spójność serca i mózgu.
McCraty, jeden z założycieli HeartMath uważał, że te narzędzia i techniki mają jedną wspólną cechę – działają w chwili obecnej. Proponowana przez niego metoda polega na: skupieniu się na sercu, aktywowaniu współczucia, i przeniesieniu tego uczucia na siebie i innych. Pozwoli to złagodzić stres, lęk i doprowadzi do niezliczonych innych korzyści koherencji serca.

Greg Braden „Istnieją cztery słowa kluczowe dla spójności: uznanie, wdzięczność, troska i współczucie. Kiedy ćwiczymy przechodzenie do stanów dopasowanych do jednego z tych słów lub kombinacji czterech, tworzymy komunikację między sercem a mózgiem.”

Naukowcy z Instytutu HeartMath, rekomendują także techniki relaksacji pomagające zharmonizować pracę serca. Jedno z ćwiczeń polega na skupieniu uwagi na wspomnieniach pozytywnych, czyli na ich wizualizowaniu. Dla mózgu nie będzie miało znaczenia, że to nie dzieje się teraz, ponieważ nie odróżnia on obrazów realnych od wymyślonych. Takie wspomnienie wpłynie na nas pozytywnie – wyrówna rytm serca, pogłębi oddech, obniży poziom hormonów stresu we krwi. W konsekwencji może poprawić się nasze samopoczucie psychiczne, choć efekty nie będą takie same u każdego.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

cztery × dwa =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE