X

Tajemnicza moc masażu

TAJEMNICZA MOC MASAŻU

 

Uzdrawiający, zbawienny, dobroczynny, odprężający… Masażowi zawsze towarzyszy pozytywne określenie. Czym sobie na to zasłużył?

 

Pod wpływem stresu oraz siedzącego trybu życia w organizmie gromadzi się wiele napięć, które kumulują się w mięśniach i tkankach. Zaburzają one komfort codziennego funkcjonowania, swobodny przepływ energii, a w dłuższym przedziale czasowym mogą prowadzić do różnych schorzeń przewlekłych. Wskazane jest więc regularne stymulowanie ciała do oczyszczania, relaksu i regeneracji. I tu właśnie z nieocenioną pomocą przychodzi masaż.

Terapia dotykiem jest znana od wieków – była stosowana przez starożytnych Chińczyków, Hindusów, Greków i Rzymian. Uznawano wówczas, że dzięki masażom ciało jednoczy się z duszą, a energia lepiej krąży uzdrawiając również na poziomie duchowym. Aby zaistniała harmonia, ciało i dusza muszą bowiem stanowić jedność, co jest niezbędne do spełnienia na każdym pozimie życia.

Masaż polega na uciskaniu, głaskaniu, ugniataniu, wałkowaniu, rozcieraniu bądź klapaniu całego ciała lub jego fragmentów, za pomocą całych dłoni, kostek i kciuków, a czasem również kolan bądź łokci. Poszczególne chwyty różnią się siłą ucisku, kierunkiem działania i szybkością. Stymulując pracę układu limfatycznego masaż poprawia krążenie, a więc zwiększa dopływ krwi do wszystkich tkanek, pobudza też metabolizm i regenerację skóry. Pomaga tym samym usunąć uboczne produkty przemiany materii i toksyny zanieczyszczające organizm. Zmniejsza sztywność i ból mięśni, zwiększa ich elastyczność, działa przeciwzapalnie. Masaż daje uczucie głębokiego odprężenia, ale przede wszystkim usuwa blokady energetyczne, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają swobodny przepływ energii w całym ciele. Dzięki temu przywraca prawidłową pracę narządom wewnętrznym i wspomaga usuwanie rozmiatych przykrych dolegliwości – od migren, poprzez bóle kręgosłupa, nadciśnienie, cukrzycę, aż po bezsenność czy choroby serca. Zdaniem niektórych terapeutów, regularny, cotygodniowy masaż może zastąpić około 90 procent kuracji farmakologicznych!

 

Terapia dotykiem jest znana od wieków – była stosowana przez starożytnych Chińczyków, Hindusów, Greków i Rzymian. Uznawano wówczas, że dzięki masażom ciało jednoczy się z duszą, a energia lepiej krąży uzdrawiając również na poziomie duchowym. Aby zaistniała harmonia, ciało i dusza muszą bowiem stanowić jedność, co jest niezbędne do spełnienia na każdym pozimie życia.

 

Rodzajów masażu jest wiele, choć wciąż najbardziej popularny jest ten klasyczny. Do jego egzotycznych wersji używa się rozgrzanych kamieni, a do ajurwedycznych – wonnych olejków i ziołowych okładów. Tybetański, choć delikatniejszy od klasycznego, działa silniej, i skupia się głównie na odblokowywaniu kanałów energetycznych w organizmie. Masaż tajski łączy w sobie elementy jogi z uciskaniem i udrożnianiem punktów kluczowych w akupunkturze. Z racji na medytacyjny charakter tej formy masażu, jest on wykonywany zazwyczaj w ciszy, w nastrojowym pomieszczeniu, które sprzyja koncentracji i rozluźnieniu. Shiatsu z kolei to wyjatkowo silny masaż, którego zadaniem jest przywrócenie prawidłowego krążenia energii, poprawa ukrwienia wszystkich organów i uwolnienie z organizmu toksyn. Fachowo wykonany zdoła przywrócić równowagę między siłami Jin i Jang oraz ureguluje przepływ energii życiowej chi. Masaż hawajski (lomi-lomi) polega na pocieraniu skóry natłuszczonej oliwką z aromatycznym olejkiem i ugniataniu jej za pomocą dłoni i przedramion. Jego celem jest przede wszystkim aktywacja wewnętrznego stanu świadomości, podobnego do tego znanego z medytacji, poprawienie kondycji ciała, umysłu i ducha, usunięcie blokad mięśniowych i wprowadzenie w stan błogiego relaksu. W bardziej egzotycznych wersjach do rytuału masażu używa się dodatkowo na przykład dźwięku bębna, który ma znaczący wpływ na narządy wewnętrzne i synchronizację półkul mózgowych. Umożliwia odbycie podróży w głąb własnej podświadomości i poznanie przyczyn swoich dolegliwości.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

pięć + 15 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE