X

TRUDNO JEST PROSIĆ O POMOC

Nieraz zdarzyło nam się przeżywać trudny czas, czy to przez chorobę, brak pieniędzy, czy stany depresyjne. Proszenie o pomoc w takich chwilach nie przychodzi łatwo. Zastanawiam się dlaczego.

Czy to z powodu niechęci do pokazania swojej słabości? Gdy prosimy o pomoc musimy się obnażyć, pokazać oblicze, którego najpewniej nie lubimy. To może zburzyć iluzoryczne wyobrażenie o sobie. Poprosić o pomoc i pokazać swoją bezsilność jest trudnym doświadczeniem. Boimy się, że w ten sposób stracimy w oczach osoby, która widzi nasze słabe punkty.

Czy to z powodu oporu przed robieniem komuś kłopotu? Często mamy takie wyobrażenie, że osoba do której się zwracamy robi coś dla nas z łaski, bo faktycznie nie ma na to ochoty. Czy chodzi o przekonanie, że nie zasługujemy na wsparcie, i że będziemy jedynie źródłem cudzego kłopotu?

Czy chodzi też o niechęć do zaciągania zobowiązań? Gdy korzystamy z pomocy zwykle powstaje poczucie zaciągniętego długu, który później będzie trzeba spłacić. To powoduje rodzaj zależności. Czy tego się obawiamy?

To główne powody jakie przychodzą mi do głowy. Są wyrazem naszych przekonań, które nie muszą być prawdziwe. Oto dlaczego:

Pokazanie słabości i bezradności jest oznaką odwagi i akceptacji tego jacy jesteśmy. Jeśli potrafimy to zrobić to znaczy, że jesteśmy silni. Stąd prośba o pomoc jest w efekcie wyrazem siły.

Ludzie lubią pomagać i czuć się potrzebni. My też zasługujemy na wsparcie i mamy prawo o nie poprosić. Obawa, że możemy sprawić komuś kłopot jest braniem odpowiedzialności za cudze emocje. Osoba, którą prosimy o pomoc zawsze może odmówić a my możemy zwrócić się do kogoś innego. Jest dużo życzliwych ludzi wokół nas. Wystarczy się rozejrzeć.

Życie to ciągła wymiana, dawanie i branie. To naturalny proces. Teraz ty skorzystasz z pomocy a następnym razem ktoś poprosi o twoje wsparcie. Nie bój się zobowiązań.

Krzysztof Banek – Doradca życiowy

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 × pięć =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE