X

USTAWIENIA SYSTEMOWE BERTA HELLINGERA

Ustawienia Systemowe to metoda terapeutyczna stworzona przez Berta Hellingera. Od blisko 40 lat wykorzystywane są w psychoterapii, coachingu i biznesie. To szybkie narzędzie pozwalające dotrzeć do praprzyczyny problemu, ponieważ czasem jedno „ustawienie” ukazuje jego rozwiązanie.

W swojej koncepcji Hellinger zakłada, że człowiek funkcjonuje w różnych systemach. Pierwotnym jest system rodzinny, w którym członkowie są bardzo głęboko splątani relacjami i zależnościami. Takie układy są niezwykle złożone, wielopoziomowe i często nieuświadomione. Metoda ta pozwala wydobyć te ukryte informacje na światło dzienne i przywrócić porządek w systemie.

Proces zaczyna się od przedstawienia swojego celu terapeucie lub facylitatorowi. Nie jest to klasyczny wywiad psychologiczny, ale krótka rozmowa mająca na celu skonkretyzowanie motywacji klienta. Kolejnym etapem jest praca grupowa. W zajęciach bierze udział kilka osób, które wcielają się w rolę np. członków rodziny. Następnie zostają rozmieszczeni w przestrzeni. Wszystkie działania i ruchy wykonują intuicyjnie – reprezentanci wczuwają się w rolę i zaczynają „grać”. Spontanicznie podążają za sygnałami, które podpowiada im ciało. Zaczynają czuć to, co osoby, które reprezentują. I to jest magia tej metody, ponieważ uczestnicy nie znają historii rodziny i nie wiedzą nic o osobach, w których rolę wcielają się. Nie jest jasne jak funkcjonuje ten transfer informacji, możemy posiłkować się choćby teorią pól morfogenetycznych Ruperta Sheldrake’a.

„Rozum jest szybki i często chybia, dusza jest powolna i trafia w sedno”                        Bert Hellinger

Zadaniem terapeuty jest doprowadzenie ustawianego układu do harmonii. Według autora metody wystarczy pracować tylko z jedną osobą z rodziny, aby zmiana dokonała się w całym systemie. W analogiczny sposób można pracować nad relacjami w firmie czy dowolnym zespole ludzi. Mamy wtedy do czynienia z ustawieniami organizacji, które wspierają rozwój firmy i odblokowują jej potencjał.

 

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwa + 13 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE