X

Uważność w biznesie, czyli jak mindfulness może Ci pomóc?

Świat zmienia się nieustannie. Nowości gonią nowości. Za każdym rogiem czeka na nas kolejne wyzwanie. Stres towarzyszy nam nieustanie – nie tylko w życiu codziennym, ale również (a może przede wszystkim) w pracy. Nowe sytuacje, nowe wyzwania, zarządzanie czasem, ludźmi, przestrzenią, sobą samym i swoim rozwojem… Ciągła presja, by było lepiej, więcej, bardziej. By nasze umysły, pracując na najwyższych obrotach, wciąż wymyślały, udoskonalały, tworzyły. Jak sobie z tym poradzić? Co zrobić, żeby pomimo natłoku zadań być Tu i Teraz? Uważność i biznes – pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, jednak czy na pewno?

 

Mindfulness to szczególny rodzaj uwagi: świadomej i skierowanej na bieżącą chwilę. Dopiero prawdziwe zrozumienie buddyjskiego kontekstu uważności wydobywa jego pełne bogactwo i głębię. Mindfulness odnosi się bowiem nie tylko do rodzaju medytacji, ale także do ŚWIADOMEGO stylu funkcjonowania. To rodzaj uwagi, bycie Tu i Teraz, połączenie koncentracji i gotowości do działania. Wymaga to stałej obserwacji siebie, swojego umysłu i otoczenia.
Jeśli chcesz doświadczyć tego stanu, skup się na każdej przeżywanej chwili. Jesteś na spacerze? Zwróć uwagę na otaczające dźwięki przyrody. Czytasz książkę? Nie błądź myślami. Rozmawiasz z drugą osobą? Skoncentruj się na jej słowach i gestach.

 

I tak dochodzimy do uważności w biznesie…

Czy mindfulness można wnieść również na grunt biznesowy? Czy uważność może wspierać liderów i pracowników? Odpowiedź brzmi, tak!
Skupienie się na byciu Tu i Teraz może mieć nieoceniony wpływ na kulturę organizacyjną firmy. Organizacja z tej, która nieustannie pędzi, zamieni się w taką, która jest bardziej spokojna, a mimo wszystko nadal osiąga dobre wyniki – a może nawet i lepsze!

 

Badania przeprowadzone przez BBC wskazały, że w brytyjskiej prasie w kwietniu 2004 roku słowo „mindfulness” pojawiło się zaledwie dwukrotnie. Dziesięć lat później, w kwietniu 2014 roku – 150 razy. Jako społeczeństwo ewoluowaliśmy z osób nieświadomych siebie i otoczenia, w jednostki coraz bardziej zaangażowane w budowanie własnego JA. Odbyliśmy wiele szkoleń z zakresu motywowania, budowania zaangażowania, umiejętności delegowania zadań, nawiązywania relacji, rozwiązywania kluczowych kompetencji. Czy jednak w 100% potrafimy przełożyć to na funkcjonowanie w biznesie?

Czy kiedy myślisz o sobie, jako o części większej społeczności, organizacji, firmy to jesteś zadowolony z tego co widzisz? Może przyszedł czas na bardziej holistyczne podejście do lidera, do pracownika, do CZŁOWIEKA?

 

Droga do sukcesu wiedzie przez zrozumienie

Michael Carrol – autor książki „Mindful Leader”, wskazuje, w jaki sposób mindfulness może wspomóc liderów, pracowników i organizacje. Praktykowanie uważności nie tylko w życiu prywatnym, ale też zawodowym, przynosi wiele korzyści. Pozwala uspokoić umysł, a także uczy nas bycia bardziej świadomymi i przede wszystkim uczy nas zrozumienia pewnych procesów. Możemy zobaczyć rzeczy bardziej klarownie, nasze działania nie będą podejmowane pod wpływem impulsu i emocji, a będą logicznym kalkulowaniem faktów w sposób w 100% przemyślany. Sytuacje, które kiedyś były dla nas stresujące, teraz nie będą miały na nas negatywnego wpływu. Szersza i jaśniejsza perspektywa, otwartość na sugestie i pomysły, spokój ducha, kreatywność i twórczość – mindfulness zdecydowanie umacnia te cechy i pozwala zajrzeć GŁĘBIEJ.

 

Jednak to nie wystarczy… Poza pracą nad sobą, budowaniem własnego Ja i nauczeniem się bycia Tu i Teraz, potrzebne jest również zrozumienie drugiego człowieka, jego potrzeb. Otworzenie się na jego świadomość i umysł. Będąc uważnym, będziemy lepszym słuchaczem. Skupimy się nie tylko na tym, co my mamy do powiedzenia, ale przede wszystkim będzie nam łatwiej zrozumieć punkt widzenia rozmówcy. Nauczmy się patrzeć i WIDZIEĆ oczami drugiego człowieka…

 

Turkusowa firma XXI wieku

W ostatnim dwudziestoleciu rozpędu zaczyna nabierać nowy model funkcjonowania organizacji, nazywany turkusowym. Charakteryzuje się on wysoką skutecznością, a jednocześnie odrzuceniem wartości, takich jak: hierarchia firmy, wydawanie poleceń czy współzawodnictwo.

„Kiedy działamy w głębokiej uczciwości i odpowiadamy pozytywnie na odczuwane w nas powołanie, wszechświat robi wszystko, by nam pomóc” – to słowa Frederica Lalouxa – autora książki „Pracować inaczej”. Brzmią śmiesznie i naiwnie? Wyglądają, jak utopijna wizja, czegoś co w rzeczywistości nie może i nie powinno mieć miejsca? Nic bardziej mylnego – wystarczy, że słowa te odpowiednio odczytamy, a będą wskazówką do budowania zdrowego biznesu. Jednak proste słowa nie zawsze charakteryzują się prostotą wprowadzenia ich w życie. Przekształcenie firmy w turkusową wiąże się ze zmianą całej organizacji. A co składa się na organizację? Ludzie… My… Ja…Ty… Zacznij więc od najprostszego – od siebie.

 

Zwolnij

Słyszeliście o FOMO (ang. Fear Of Missing Out)? Zjawisko to polega na odczuwaniu przeraźliwego strachu przed ominięciem ważnej informacji czy zdarzenia. Ironia FOMO polega na tym, że bojąc się, że coś Cię ominie, sprawiasz, że faktycznie Cię to omija…
Skupianie się na przyszłości lub tkwienie w przeszłości sprawia, że omija Cię radość z teraźniejszości. Omija Cię radość z prostych rzeczy. Zastanawiasz się, jak będzie wyglądać Twoje życie za 5 lat? Jak pokieruje się Twoja kariera? Czy zostaniesz dyrektorem tej firmy? Czy Twój syn dostanie się na wymarzone studia? Przestań. Zwolnij. Odłóż to, co właśnie robisz. Weź głęboki wdech i zamknij oczy. Skup się na Tu i Teraz. Pięknie, prawda?

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

cztery × cztery =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE