X

VIPASSANA – NAJSTARSZA TECHNIKA TRENINGU UWAŻNOŚCI

Jedną z podstawowych praktyk treningu mindfulness jest medytacja. Szeroki wachlarz dostępnych technik medytacyjnych może nas konfudować. Którą wybrać? W tym artykule skupimy się na jednej szczególnej i najstarszej – Vipassanie.

„Widzieć rzeczy takimi, jakimi są” to jedno ze znaczeń słowa „Vipassana”. Ta starożytna  praktyka została zainicjowana (lub wskrzeszona według różnych źródeł) przez Buddę 25 wieków temu. Nie ma jednak nic wspólnego z żadnym ruchem religijnym. Budda popularyzował Vipassanę jako uniwersalne lekarstwo na powszechne utrapienia.

Celem Vipassany jest osiągnięcie najwyższego szczęścia, poprzez pozbycie się zanieczyszczeń umysłu. Ten stopniowy rozwój świadomości i uważności trwa czasem wiele lat. Adept skupia swoją uwagę na precyzyjnym badaniu pewnych aspektów własnego życia. Staje się bacznym obserwatorem, uważnym słuchaczem. Uczy się zwracać uwagę na to, co czuje, co smakuje, co dotyka. I najtrudniejsze – ćwiczy słuchanie własnych myśli, bez wdawania się w nie.

Podstawowym narzędziem, żeby doświadczyć wyzwolenia jest właśnie samoobserwacja. Czyli co? Od czego zacząć? Sugeruje się zacząć od całkowitego skupienia uwagi na oddechu, żeby wejść w stan koncentracji. Następnie obserwuje się doznania, które pojawiają się w ciele. „Doznania” to podstawa życia ciała, choć są permanentnie połączone z umysłem i ciągle na ten umysł wpływają. Obserwacja wspólnego korzenia ciała i umysłu jest kluczowym elementem w tradycji Vipassany i pozwala osiągnąć równowagę umysłu.

Vipassana to uniwersalna technika medytacyjna, nauczana w wielu ośrodkach na całym świecie. Jest elegancka w swej prostocie, mimo to lepiej zostać wprowadzonym w jej arkana przez doświadczonego nauczyciela.

 

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

szesnaście + osiem =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE