X

Walka z „Zacznę jutro”

Sposobów na walkę z prokrastynacją jest dużo i sam schemat działania zależy od stopnia w jakim odwlekanie nas dotyka. Jednej osobie wystarczy wdrożenie kilku zasad lub „domowych” sposobów, inna będzie wymagała pracy terapeutycznej.

Musisz sprawdzić sam!

Zobacz: „Zacznę jutro – dlaczego tak robimy?”

Ty decydujesz
W walce z prokrastynacją trzeba mieć świadomość, że sami jesteśmy panami własnego losu i nie możemy zrzucać odpowiedzialności na innych.

Planuj
Nie chodzi tylko o plan zadań, ale o plan życia – jaka jest nasza wizja, co chcielibyśmy osiągnąć, jakie wartości chcemy wyznawać. Świadomość tego będzie nas motywować do działania.

Mindfulness
Uważność może pomóc nam w walce z prokrastynacją. Jeśli bowiem nauczymy się być tu i teraz, przyjmując to co daje dana chwila, nauczymy się też działać.
Co więcej, uważność pomoże nam zauważyć chęć odłożenia czegoś na później, z której często nie zdajemy sobie sprawy.

Pochwal się
Aktywni posiadacze social mediów mogą wykorzystać je w walce z prokrastynacją. Można nie tylko chwalić się tym co robimy, ale też powiedzieć o planach i zadaniach jakie są przed nami. Publiczna deklaracja narzuca na nas presję społeczną. Reakcje innych (tym bardziej polubienia i pozytywne komentarze) motywują do działania. Pojawia się myślenie „skoro już im powiedziałam, muszę to zrobić”.
Jeśli nie lubimy publikować w social media, wykorzystajmy kilku najbliższych znajomych, którym powiemy o naszym zadaniu.

Podziel na etapy
Bywa, że opór przed podjęciem działania wynika z tego, że zadanie jest złożone, a cel odległy. Dlatego warto to co nas czeka rozłożyć na czynniki pierwsze, czyli rozpisać na kolejne etapy, a tym samym cele do osiągnięcia.

W ten sposób łatwiej będzie kontrolować pracę, ta stanie się bardziej dokładna, a „małe sukcesy” po drodze będą motywować do dalszej pracy.

Zrób kanapkę
Nie chodzi oczywiście o posiłek, ale o działanie przypominające kanapkę, czyli metodę polegającą na naprzemiennym wykonywaniu przyjemnych czynności i obowiązków. Jeśli czeka nas posprzątanie całego mieszkania łatwiej będzie nam się zabrać do pracy jeśli pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami zaplanujemy sobie przerwę na kawę czy chwilę z ulubionym serialem.

Zaczynaj od najtrudniejszego zadania
Tym sposobem to czego nie chcemy, czego się obawiamy, nie będzie wisiało nam nad głową cały dzień, tak naprawdę utrudniając pozostałe działania.

Lista zadań
Wyobraź sobie moment kiedy odhaczasz kolejne zadanie z listy. Przyjemne? Motywujące do działania? Może zatem warto zatem sięgnąć po kartkę 🙂

Wyznacz czas
Badania pokazują, że jeśli mamy wyznaczony czas na wykonanie zadania jesteśmy bardziej efektywni, niż jeśli nic nas nie ogranicza.

Pełna koncentracja
Niestety obecnie bardzo często odwlekanie wynika z tego, że nie potrafimy skoncentrować się na zadaniu. Warto zatem zanim do niego przystąpimy określić co może nas rozproszyć i wyeliminować to. Odłączyć się od dystraktorów: telefonu, Facebooka, serialu itp.

Zasada dwóch minut
Jeśli coś zajmuje mniej niż 2 minuty, zrób to od razu!
Trzymanie się tej zasady pomoże w wykonywaniu drobnych czynności. To istotne, bo odłożenie w czasie kilku drobnostek powoduje skumulowanie efektu. Nie będzie to już tylko niezłożone pranie, niezmyty kubek, nieposłane łóżko, nieschowane ubrania, ale spory bałagan, do którego wrócimy po pracy.

Zatem do dzieła! I to dosłownie! Dziś, zaraz, a nie za tydzień.

Nie ma co odkładać działania.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 × dwa =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE