X

Well-being w pracy, czyli zadbaj o swój zawodowy dobrostan

Praca zdalna to jedna z konsekwencji pandemii. Z dnia na dzień zmuszeni byliśmy do zmiany trybu pracy i stworzenia przestrzeni zawodowej w domu. Chodź obserwujemy kolejne odmrożenia gospodarki, nie wszyscy pracownicy wracają do biur. Wiele firm, które przetestowały ten tryb pracy pod kątem efektywności, wydajności czy komunikacji, postanawia kontynuować taką formę.

Jedni z takiej zmiany są zadowoleni, bo także odkryli korzyści pracy we własnym M. Inni patrzą na sytuację mniej przychylnie, wciąż mając problemy z organizacją i rozdzieleniem życia zawodowego od prywatnego, skoro nagle oba toczą się w tym samym miejscu.

Praca sama w sobie jest stresująca, bo zadania na wczoraj, terminy, wypełniony kalendarz, a obecnie ten poziom stresu u wielu osób narasta, gdyż pojawiają się dodatkowe czynniki. Chociażby to, że w wielu domach pracę trzeba połączyć z opieką nad dziećmi i zdalną szkołą. Nie każdy radzi sobie z samoorganizacją pracy, a w wielu przypadkach zdalnie oznacza, że wymaga się dyspozycyjności nie tylko przez standardowe 8 godzin.

Przeczytaj też „Praca zdalna: Jak ją zorganizować i o czym warto pamiętać?”

Jak zatem zadbać o swój dobrostan w sferze zawodowej, jak tworzyć przyjazne środowisko pracy, niezależnie od tego czy działamy w biurze, czy we własnym mieszkanie.

 • Przede pamiętaj, aby dobrze zaczynać każdy dzień. W spokoju zjeść śniadanie, znaleźć czas na medytację czy poranne ćwiczenia.
 • Zadbaj o dobre nastawienie – każdy dzień może być wyjątkowy i może być powodem do radości i wdzięczności. Warto stworzyć sobie rytuał, aby na koniec dnia zastanowić się co dobrego nas spotkało. Zobaczysz, że naprawdę mimo myśli „to był fatalny dzień” znajdziesz jakieś drobne pozytywy.

 

 • Choć dużo mówi się o umiejętności oddzielenia czasu pracy i czasu wolnego, nie ma potrzeby, aby dzielić go w kategoriach „ czas w pracy” i ten „mój”, tym bardziej w rozumieniu, że 8 godzin pracy jest tym gorszym czasem. Przecież ze sobą, tu i teraz jesteś 24 godziny na dobę. A praca jest tyle istotną częścią naszego życia, że nie warto, zwłaszcza dla własnego dobrostanu, traktować tych godzin jako mniej przyjemnych.

 

 • Choć niektórzy z nas mogą mieć wrażenie, że robiąc przerwy w pracy nie wywiązujemy się w pełni z obowiązków, trzeba pamiętać, że przerwy są one konieczne dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, a w konsekwencji dla efektywności pracy. Musimy znaleźć chwilę na relaks, uspokojenie myśli, powrót do teraźniejszości.  I co ważne, niech to będzie przerwa na 100%, a nie taka podczas, której i tak robisz coś w tak zwanym międzyczasie. Wstań od biurka, zrób sobie krótki spacer, chociażby po mieszkaniu.
  Jeśli masz przerwę na lunch (pracując w domu także wyznacz sobie konkretny czas na posiłki) zajmij się tylko nim. Zmień miejsce, nie jedz przed komputerem.
  Podczas przerwy wyjrzyj za okno i skup swój wzrok na jakimś punkcie – to wspaniałe ćwiczenie uważności. Wykonaj kilka prostych ćwiczeń rozciągających – Twój kręgosłup i spięte mięśnie na pewno będą wdzięczne. Kilka głębokich wdechów pozwoli Ci się uspokoić i zrelaksować.

 

 • Zwłaszcza jeśli odczuwasz stres, rozdrażnienie, zrób przerwę, zanim od razu zabierać się za zadanie.

 

 • Traktuj swoich współpracowników, szefów, partnerów biznesowych jak sojuszników, a nie wrogów. Takie pozytywne nastawianie pozwoli na zachowanie zdrowych i przyjaznych relacji, które na pewno będą sprzyjać dobrej atmosferze pracy i Twojemu dobremu samopoczuciu.
  Doceniaj te relacje – praca z innymi może być bardziej satysfakcjonująca, niż ta w pojedynkę.

 

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

trzy + 6 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE