X

Właściwości japońskiej herbaty Matcha

Pochodzenie matchy

Matcha to japońska zielona herbata, która jest sproszkowana. Była wykorzystywana do ceremonii picia herbaty oraz jako dodatek od potraw takich jak np. makaron, lody czy ciasta. Dzięki buddyjskim mnichom trafiła z Chin prosto do Japonii i tam była wykorzystywana od XII wieku. Produkowana jest z liści krzewów, które są specjalnie ocieniane. Około trzy tygodnie przed zbiorami krzewy te są specjalnie osłaniane przed słońcem co powoduje ich spowolniony wzrost. Liście nabierają koloru bladej zieleni i produkują aminokwasy, co wpływa później na słodszy smak i aromat. Później następuje suszenie i ścieranie na proszek. Napój w tradycyjnej ceremonii musi być przygotowany z liści wysokiej jakości, które są bardzo młode.

Sposób przygotowania

Parzenie matchy to proces podobny do parzenia tradycyjnej liściastej herbaty – w zależności od długości parzenia może służyć celom pobudzającym (w takim wypadku należy poświęcić na to około 4 minuty). Im dłużej parzymy, tym działanie pobudzające ulega niwelacji, a zastępuje je oddziaływanie relaksacyjne. Wiele ludzi poleca pić napar jako substytut kawy, gdyż pobudzenie jest dłuższe i nie ma drastycznego spadku energii.

Przy regularnym spożywaniu warto zaopatrzyć się w specjalne naczynie do parzenia, matchawan to czarka, w której pijemy herbatę, dodatkowo przyda się bambusowa łyżeczka oraz sitko i miotełka do rozmieszania napoju.

Właściwości

Matcha nazywana jest najzdrowszą herbatą świata, a jej właściwości są znane w wielu kręgach. W naparze znajdziemy wszystko to co w klasycznej zielonej herbacie tylko w większym stężeniu. Dostarcza w takim razie wysoką dawkę witamin A, C, E i K oraz składników mineralnych takich jak aminokwasy, alkaloidy, lecytyna i garbniki. Koncentracja jest tak duża, że w porównaniu ze zwykłą zieloną herbatą drzemie w niej niemal 130 razy większy potencjał antyoksydacyjny.

Posiada ogromną ilość antyoksydantów, dzięki temu regularne stosowanie przynosi dobre efekty dla zdrowia. Przeciwutleniacze hamują wolne rodniki, chronią przed nowotworami, poprawiają odporność i pracę mózgu, zapobiegają chorobom układu krążenia oraz hamują proces starzenia się.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

pięć × dwa =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE