X

Wpływ tego co nieświadome – trauma prenatalna

Wydarzenie traumatyczne, które może przełożyć się na doświadczenie traumatyczne, niekoniecznie jest tym, które pamiętamy. Mogło mieć miejsc, kiedy byliśmy kilkuletnimi dziećmi, a nawet jeszcze przed naszym narodzeniem, podczas 9 miesięcy ciąży. W tym przypadku mowa o traumie prenatalnej. 

Niechęć smutek i pesymizm jakich doświadcza matka, mogą negatywnie wpłynąć na nastawienie do świata, przekładać się lęki i obawy dziecka. Przełożenie ma także fakt, czy dziecko było chciane i wyczekiwane z radością, czy może okresowi ciąży towarzyszyło myślenie, iż dziecko jest komplikacją i ten moment życia nie jest dobrym, aby sprowadzić na świat nowego członka rodziny. Dla rozwijającego się dziecka sygnał, że jest niechciane jest cierpieniem i szokiem, rodzącym podstawy złych relacji i schematów zachowań w późniejszym życiu.

Obawy matki co do przebiegu ciąży i rozwoju płodu, a także w stosunku do samego porodu, także mogą wpływać na powstanie u dziecka osobowości traumatycznie i patologicznie lękowej.

Rozwijający się płód jest bowiem nośnikiem przeżyć i emocji rodziców, ale też swoich przodków. Od samego poczęcia uczestniczymy w radościach i smutkach matki, oraz we wszystkim co ją otacza, w tym traumach, takich jak np. konflikt rodzinny. W tym momencie ciało matki jest całym świtem dziecka, zatem to czego ona doświadcza przekłada się na jego rozwój. 

 

Trauma porodu

Traumatycznym wydarzeniem dla dziecka może być także sam poród. Okazuje się, że wiele dzieci aż do trzeciego roku życia pamięta chwilę swoich narodzin.

Rodzaj porodu może przełożyć się na dorosłe życie. Na przykład utknięcie w kanale rodnym powoduje uszkadzające wzorce myślowe reagowania w sytuacjach stresu: „Nie uda mi się”, „To nie ma sensu, nic się nie posuwa naprzód”, towarzyszy nam zwątpienie i rezygnacja. Z kolei duszenie i owinięcie pępowiną może powodować lęk przez bliskimi relacjami z ludźmi.

Przedwczesny poród może w dorosłym życiu powodować lęk przed otwartymi przestrzeniami i przed opuszczeniem tych bezpiecznych i nam znanych. Może także wywołać lęk przed separacją i nadwrażliwość przy nagłych nieoczekiwanych zmianach w życiu.

Traumatycznym wydarzeniem może być także cesarskie cięcie. Następstwem u osoby dorosłej może być lęk związany z nagłym odczuciem pustki  i przed „byciem przytłoczonym”.

 

 

Zapraszamy też do wysłuchania wywiadu z terapeutą i twórcą terapii wglądu Maciejem Żbikiem na naszym kanale na YouTube

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

czternaście + dziesięć =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE