X

Z dzieckiem na macie, czyli joga dla dzieci

Lista zajęć sportowych na jakie można wysłać dziecko jest bardzo długa. Piłka, tenis, a może balet.  Jeśli jednak szukamy aktywności, którą możemy określić mianem holistycznej, wpływającej zarówno na ciało, jak i umysł, warto postawić na jogę.

W zajęciach mogą brać udział nawet bardzo małe dzieci, w zasadzie już od momentu kiedy są w stanie słuchać poleceń prowadzących i powtarzać asany. Zazwyczaj mówi się o wieku 3-4 lat. Oczywiście zajęcia jogi dla dzieci nie są tym samym co ćwiczenia dorosłych, ale zaczynając od formy zabawy i przechodząc z czasem do bardziej wymagających powtórzeń asan u dzieci starszych, można stworzyć doskonałe podstawy dla bardziej zaawansowanego treningu w przyszłości.

Nawet jeśli maluch nie zarazi się pasją do jogi na tyle, by kontynuować swoją przygodę w późniejszym wieku, zyska w wielu innych kwestiach.

Holistyka dla Twojego dziecka

Joga wpływa na dzieci na kilku płaszczyznach, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Śmiało można nazwać ją zajęciami ogólnorozwojowymi.

Niektórzy rodzice mogą powiedzieć, że joga nie jest dla ich dziecka, bo jest ono zbyt ruchliwe i trudno mu się skupić na jednym zadaniu. Warto jednak spróbować. Zajęcia pozwalają spożytkować nadmiar energii i przekształcić ją w tę bardziej kreatywną. Joga uczy koncentracji i skupienia uwagi, a jednocześnie cierpliwości i determinacji. Poza tym, także w przypadku dzieci, zajęcia mają na celu wyciszenie i uspokojenie. A pamiętajmy, że maluchy też podlegają napięciom i odczuwają stres, z czym muszą sobie radzić.

Dziecko dopiero poznaje swoje ciało, a joga może mu w tym bardzo pomóc. Kolejne pozycje pozwalają wzmocnić świadomość swojego ciała oraz jego możliwości.

U wielu dzieci rozpoznaje się wady postawy, takie jak: skrzywienie kręgosłupa czy odstające łopatki, często wynikające z tego, że także tych najmłodszych dotyczy siedzący tryb życia – najpierw w szkolnej ławce, a później w domu przy odrabianiu lekcji. Joga może pomóc skutecznie je korygować lub nawet im zapobiegać. To sposób na poprawę postawy ciała i wzmocnienie mięśni. Joga poprawia koordynację ruchową oraz zapewnia giętkość i elastyczność.

Podczas wykonywania tych bardziej dynamicznych asan dzieci mogą wykorzystać rzadko używane mięśnie i stawy. Z kolei biorąc pod uwagę niedojrzałość układu szkieletowego dziecka istotne jest, że joga stawia na symetryczny rozwój mięśni.

Zajęcia jogi dla dzieci mogą także skutecznie poprawić kondycję naszego dziecka.

Zajęcia rozwijają wyobraźnię dziecka, bo bardzo często wykonując asany naśladuje ono zwierzęta. Bywa też, że nauczyciele urozmaicają trening, pozwalając małym uczniom wymyślić własne asany, co również rozwija ich kreatywność.

Joga to zajęcia w grupie, dzięki czemu dzieci uczą się nawiązywania relacji i to nie tylko z rówieśnikami. Na zajęciach Twoja pociecha spotka zarówno starszych, jak i młodszych kolegów. Często ćwiczenie wykonuje się w parze, dzięki czemu dzieci uczą się współpracy.

Jednocześnie zajęcia pozwalają na obserwację zachowań innych, dzięki czemu dzieci mogą zobaczyć różnice między sobą. Zrozumieć, że nie każdy ma te same możliwości i umiejętności, ale zaangażowanie i praca pozwalają je poprawić. To co na początku było trudnością, po kilku zajęciach staje się łatwą rozgrzewką.

Dziecko musi chcieć

Pamiętaj, że joga jak każde inne zajęcia, ma sprawiać dziecku radość i tylko jeśli będzie brać w nich udział z chęcią, pozwolą osiągnąć pozytywne efekty. Nie warto przymuszać dziecka, bo tylko zniechęcimy go nie tylko do jogi, ale i do innych aktywności fizycznych. Dlatego na początek najlepiej skorzystać z próbnej lekcji, żeby maluch zobaczył czym są zajęcia i ocenił czy chce brać w nich udział.

Ćwicz z dzieckiem

Joga może być też sposobem na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem w domu. Można ćwiczyć wspólnie, jednocześnie budując więź z maluchem. Ważne jednak, aby punktem wyjścia były zajęcia z profesjonalnym nauczycielem, który będzie potrafił ocenić możliwości dziecka i pokazać asany, jakie maluch może wykonywać w danym wieku. Później można je powtarzać wspólnie z dzieckiem w domowym zaciszu.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

cztery × pięć =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE