X

Zadbaj o siebie podczas epidemii

Epidemia koronawirusa to dla wszystkich bez wyjątku trudny czas. Sytuacja wpływa na różne sfery naszego życia, począwszy od jeszcze niedawno błahych kwestii jak robienie zakupów, poprzez życie zawodowe, towarzyskie i rodzinne, a kończąc na kwestiach dotyczących wręcz przetrwania – wiele osób musi odpowiedzieć sobie na pytania „Czy zachowam pracę? Za co będę żyć? Czy moja firma przetrwa?”. Do tego dochodzi ten najważniejszy lęk – ten o nasze zdrowie, a tym samym życie.

Sytuacja jest niezwykle stresująca, tym bardziej, że jest całkowicie poza naszą kontrolą. Towarzyszy nam lęk, obawy, niepokój i rosnące napięcie.

Aby jednak zniwelować niekorzystne ich skutki, warto zadbać o kilka kwestii, które są od nas zależne i które możemy kontrolować.   

Ostrożnie podchodź do informacji

Media bombardują nas informacjami na temat bieżącej sytuacji – koronawirus jest tematem numer jeden wszystkich serwisów informacyjnych i nie tylko. Bardzo łatwo popaść w pułapkę nieustannego odświeżania powiadomień i oglądania wszystkich programów informacyjnych. Oczywiście dobrze jest śledzić sytuację, ale nie dajmy się zwariować.

Ustal kiedy i gdzie sprawdzasz informacje – np. codziennie rano w portalu X lub na kanale Y. I tego się trzymaj. Rób sobie przerwy informacyjne, które pozwolą Ci się odciąć i zrelaksować. Sytuacja zmienia się dynamicznie, więc nie ma możliwości, aby w każdym temacie być na bieżąco.

Ostrożnie podchodź też do źródeł informacji – wybierz te wiarygodne, które podaje sprawdzone i rzetelne dane.

Ustal swój plan dnia

Koronawirus i przymusowa izolacja zmieniły wiele w naszym życiu. W zasadzie na nowo musieliśmy je poukładać, gdyż wcześniejsze schematy przestały obowiązywać. Ważne jednak, aby dostosować je do nowej sytuacji. Ustalić plan dnia i się go trzymać. Fakt, że nie wychodzisz z domu nie może sprawić, że wszystko jest przypadkowe. Dla lepszego samopoczucia warto ustalić sobie określone pory na pobudkę, obiad, relaks. Jeśli pracujesz zdalnie ważne żeby trzymać się określonych godzin kiedy jesteś w pracy i oddzielić ten czas, od tego przeznaczonego na odpoczynek.

Zaakceptuj sytuację

Epidemia to coś do czego nie mogliśmy się przygotować i czego nie zaplanowaliśmy. Trudno nam się pogodzić z ryzykiem i tym, że musimy zmienić swoje życie. Mimo wszystko warto jednak zaakceptować te sytuację i jej złożoność. Akceptacja pomoże uwolnić napięcia i złą energię, i przekierować ją na rzeczy, na które mamy wpływ.

Bądź w kontakcie z bliskimi i okazuj im wsparcie

Epidemia zamknęła kawiarnie, restauracje, kina, teatry, a nas w domach. Dla własnego bezpieczeństwa i zgodnie z obowiązującymi zasadami, nie powinniśmy spotykać się z innymi. Jednak szczególnie teraz potrzebujemy kontaktu, rozmowy, poczucia przynależności i bliskości. Dlatego też konieczne jest, aby podtrzymywać kontakty społeczne. Nie są możliwe spotkania w cztery oczy, jednak technologia wychodzi nam naprzeciw, oferując wiele możliwości. Możemy dzwonić, pisać maile, korzystać z komunikatorów, czy nawet w większej grupie łączyć się przez wideokonferencje. Korzystajmy z tych opcji, aby nie tracić kontaktu i aby wzajemnie okazać sobie wsparcie. Nawet krótka rozmowa może być tym, co najważniejsze. Zwyczajnie i po ludzku, pomagajmy sobie nawzajem.

Zadbaj o siebie

Stres, izolacja, sytuacja zagrożenia – to wszystko negatywnie na nas wpływa, dlatego teraz szczególnie powinniśmy o siebie zadbać. Nie zapominajmy o zdrowej diecie, ruchu, czy odpowiedniej ilości snu, które będą wsparciem naszej odporności.

Bywa, że stresująca sytuacja powoduje, że sięgamy po alkohol czy inne używki, aby zagłuszyć trudne emocje. Nie idź tą drogą! Unikaj takich rozwiązań.

Powiedz „NIE” stresowi

W napiętej sytuacji, w której jesteśmy, trudno uniknąć stresu, ale można postarać się, aby go ograniczyć. Sięgnij po medytację, ćwiczenia oddechowe, ruch, który wyzwoli endorfiny. Staraj się, abyś to Ty kontrolował stres, a nie on przejął kontrolę i odebrał Ci energię.

Bądź blisko dla swoich dzieci

Codzienność dzieci także uległa zmianie. Nie mogą chodzić do szkoły, muszą nauczyć się uczyć w szkole online. Tak jak dorośli stresują się zaistniałą sytuacją, choć czasem nie do końca ją rozumieją. Dlatego bądź otwarty na ich potrzeby i pytania, rozmawiaj z dziećmi, uspokajaj je.

Pokaż, że jesteście w tej sytuacji razem. Działajcie jak zespół, wzajemnie się wspierając.

Przeczytaj: „Koronawirus oczami dziecka – czyli jak rozmawiać z dzieckiem”

Wykorzystaj czas izolacji z korzyścią dla siebie

Epidemia odebrała nam wiele rzeczy, ale dała nam też czas. Zadbaj o to, aby kształtować swój dzień z korzyścią dla siebie. Zadbaj o czas na przemyślenia i wgląd w siebie. Pomyśl co jest dla Ciebie tak naprawdę ważne, za co jesteś wdzięczny. Zapewnij sobie relaks i rozrywkę – ulubiony serial, filmy, książki. Ucz się nowych rzecz, rozwijaj się. Przekuj brak pewnych możliwości i całą masę innych.

Nie bój się poprosić o pomoc

Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie ze swoimi emocjami, że to one przejmują kontrolę, że stres jest wszechobecny, pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc. Nie będzie o oznaką słabości, ale siły, że chcesz sobie pomóc.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

16 − 1 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE