X

Zaglądamy do zielnika – babka lancetowata

Liczba gatunków babki sięga 200, jednak z polskiej łąki znamy głównie dwa: babka zwyczajna-szerokolistna (Plantago maior) i babka lancetowata-wąskolistna (Plantago lanceolata). Choć obie to chwasty, warto je bliżej poznać ze względu na liczne właściwości lecznicze.

Zielarze głównie cenią babkę lancetowatą, aczkolwiek i ta zwyczajna ma wiele cennych składników i właściwości leczniczych.

Z obu można przygotowywać wodne ekstrakty, napary, odwary, czy maseczki i okłady. Mogą zatem znaleźć się w domowej apteczce i kosmetyczne, a nawet w kuchni. Z liści można przygotować sałatki, smoothie, a siekane dodawać np. do zup. Świeże są cierpkie, gorzkie i słone w smaku.

Babka lancetowata – bogactwo składników

Liście babki lancetowanej zawierają karoten, witaminy (m.in. C i K), minerały (m.in. sole sodu, potasu, magnezu, cynku), garbniki, awonoidy, składniki irydoidowe, kwasy organiczne.

Po roślinę tę można sięgnąć w wielu sytuacjach, korzystając z jej dobroczynnych właściwości. Ma ona działanie wykrztuśne, stąd polecana jest w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Pomoże w kaszlu palacza, jak również gdy doskwiera nam męcząca chrypka.

Wykazuje też działanie przeciwzapalne, które można z kolei wykorzystać w leczeniu śluzówki jamy ustnej i gardła oraz przewodu pokarmowego, a także w stanach zapalnych i zakażeniach narządów rodnych, czy do przemywania oczu podczas zapalenia spojówek czy powiek.

Lekko zmiażdżone i sparzone liście położone na powieki, mogą też ukoić zmęczenie oczu po całym dniu.

Herbatka z liści pomoże przy dolegliwościach żołądkowych, zatruciu czy biegunce o mało nasilonych objawach.

Babka lancetowata poprawia krzepliwość krwi i uszczelnia naczynia krwionośne.

Mówi się też o działaniu przeciwnowotworowym wyciągów wodnych z liści babki, ponieważ pobudzają wytwarzanie interferonu i przeciwciał przeciwko antygenom wirusowym.

Niestraszne siniaki – pomoże babka lancetowata

Jeśli mieliście okazję jeździć na lato na wieś, na pewno zdarzyło wam się przykładać liście babki na stłuczenia, zadrapania czy inne skaleczenia znane aktywnym dzieciom. Roślina ta ma właściwości antybiotyczne, przyśpieszenia tworzenie naskórka oraz gojenie ran. Niweluje też ból i obrzęk po ugryzieniu i użądleniu owadów.

Wiesz, że: W starożytności zalecano sok z babki na ukąszenia skorpionów i węży

 

Nie tylko zdrowie, ale i uroda

Za bazie babki można przygotować tonik polecany przy kuracji przeciwtrądzikowej. Maseczka (zmiksowane, świeże liście) pomoże na wypryski, liszaje, popękane naczynka czy szarą cerę. Odwar z kolei w walce z łupieżem. Babka ujędrnia, uelastycznia, regeneruje.

Idealna pora na zbiory

Jeśli wybieracie się za miasto albo macie własny ogród koniecznie nazbierajcie babki lancetowatej (znaleźć można ją też na miejskim trawniku, ale lepiej wybrać miejsce z dala od spalin i zanieczyszczeń).

Liście zbiera się w okresie kwitnienia, czyli od maja do września. Ze względu na to, że szybko odbarwiają i tracą właściwości, należy suszyć je zaraz po zerwaniu. Tracą na wartości pod wpływem światła, dlatego suszyć trzeba je w cieniu, a później trzymać w szczelnie zamkniętych, nieprzeźroczystych pojemnikach.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + 7 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE