X

Zarządzanie w kolorze turkusu

Wyobraź sobie dzień, w którym idziesz do pracy i przed nikim nie odpowiadasz. Ty zarządzasz czasem, zasobami, sobą samym. Ty decydujesz ile i kiedy masz zrobić. Ty wiesz ile zarabiasz i komu chcesz zaufać. Brzmi jak piękny sen? Może i tak, ale okazuje się, że to marzenie wielu, powoli staje się rzeczywistością. Turkusowa organizacja to nie tylko sielskie wyobrażenie o prowadzeniu firmy, ale również efektywny model działania. Jednak jak pogodzić jedno z drugim, tak by każda ze stron była usatysfakcjonowana?

Na początek – czym tak na prawdę jest turkusowe zarządzanie? Pojęcie to określa organizowanie pracy zespołowej, która każdemu podmiotowi daje poczucie sensu wykonywanych obowiązków, pozwala na rozwój osobisty i duchowy, oferuje przestrzeń dla kreatywności, innowacyjności i wyłonienia się swojego prawdziwego JA. Decyzje podejmują osoby, które znają się na danym temacie i mają ku temu predyspozycje, jednak każdy z pracowników może zabrać głos i na pewno zostanie wysłuchany.

Skąd wzięło się pojęcie „turkusu”? Twórcą tej teorii jest Frederic Laloux, autor książki „Pracować inaczej”. Laloux wyróżnił pięć modeli zarządzania i uporządkował je od najbardziej autorytarnych do najbardziej demokratycznych i nadał im symboliczną kolorystykę. Turkus umieścił na końcu, jako najwyższy stopień świadomości zarządzania organizacją.

Organizm, w którym każda komórka spełnia określoną rolę

Turkusową firmę możemy porównać do machiny, gdzie każdy poszczególny etap pracy przechodzi z rąk do rąk. Role w niej nie są odgórnie narzucane, lecz na bieżąco, w zależności od danego wyzwania, są one definiowane. W takim modelu zarządzania firmą, kluczową rolę odgrywają indywidualne predyspozycje i atuty każdego z pracowników. Jak pisał prof. Andrzej Blikle, główna zasada, jaka panuje w takich firmach to „decydują ci, którzy wiedzą, a reszta ma do nich zaufanie”.

W takiej firmie nie trzeba nikogo pilnować.  Metodę kija i marchewki możecie odłożyć na bok, a ocenianie zostawcie w domu. Zaufania, zaufanie i jeszcze raz zaufanie. Nikt nikomu nie wydaje poleceń, a zakres pracy każdej z osób mieści się w czterech zasadach. Jakich?

1.Rób to, co potrafisz.
2.Rób to, co potrzebne.
3.Jesteś za to odpowiedzialny.
4.To, co robisz możesz zmienić, ale z zachowaniem pkt. 1, 2 i 3.

Firma bez szefa

Paradygmant turkusowej organizacji odrzuca zasady prowizji, premii, hierarchicznej struktury kierowniczej czy nawet wydawania poleceń i współzawodnictwa. W zamian opiera się na wartościach, takich jak: wolność, zaufanie, współpraca.

Pomysł na firmę bez szefa wydaje się szalony, jednak rzeczywistość pokazuje, że takie firmy istnieją i radzą sobie dobrze. Okazuje się, że tworzenie całej dokumentacji, nadzorowanie wszystkich procesów w firmie, czy wydawanie poleceń jest zwykłą stratą czasu i nie wnosi do firmy nic dobrego. Nie jest to jednoznaczne z tym, że w turkusowej firmie panuje chaos. Poszczególne działy firmy są odpowiedzialne za dany obszar i wspólnie opracowują plany ogólne, skupiając się na np. utrzymaniu pułapów w rocznych wydatkach, a nie na ciągłym monitorowaniu i nadzorowaniu reszty.

Podstawą turkusowego zarządzania jest nadanie znaczenia pracownikowi. Przestaje on być nic nie znaczącym trybikiem, a w zamian zyskuje poczucie wagi i celowości wykonywanych działań. Staje się partnerem, współpracownikiem, przyjacielem. Partnerstwo to jest posunięte tak daleko, że nie ma liderów. A może inaczej: w zależności od wykonywanego zadania, liderem staje się odpowiednia do tego osoba. Jednego dnia mogę nim być ja, drugiego Ty. Przy czym cały czas brane pod uwagę jest zdanie pozostałych pracowników.

Organizacja idealna

Czy faktycznie turkusowe firmy dowiedziały się, jak zarządzać by zadowolić pracownika przy jednoczesnym osiągnięciu sukcesu? Organizacje turkusu odkryły klucz do skutecznego działania, nawet na dużą skalę, właśnie przy użyciu systemu opartego na przyjacielskich relacjach i zaufaniu, bez potrzeby tworzenia hierarchii. Próby przewidywania i kontrolowania przyszłości zostały zastąpione rozmową i zrozumieniem. Członkowie organizacji zapraszani są do prowadzenia dyskusji, z gwarancją, że zawsze zostaną wysłuchani. Mogą śmiało mówić, co się dzieje, a dzięki takiej otwartości reszta lepiej rozumie, jaką ścieżką podąża firma. To piękna przestrzeń dla ludzi, którzy realizują się pokojowo, a praca jest ich pasją. Chcesz dołączyć?

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + 15 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE