X

Zawsze ufaj miłości

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się:
– sięgnąć po jedzenie, alkohol, robić zakupy by wypełnić wewnętrzną pustkę?
– odczuwać frustrację i niespełnienie w pracy?
– krytykować siebie i innych?
– mieć obsesyjne czarne myśli?
– kłócić się regularnie z partnerem lub dziećmi?
– odczuwać ciągłe zmęczenie lub nudę?
– zamknąć serce albo odepchnąć od siebie miłość?
– kurczowo trzymać się związku lub próbować zadowolić partnera, by dostać miłość?
– czuć się odizolowanym, innym, samotnym, nie czuć przynależności do świata?

U podstaw wszystkich tych problemów leży jedna przyczyna: szukamy miłości tam, gdzie jej nie ma. Przez romantyczne filmy, książki i piosenki mamy wiele warunków do spełnienia na zewnątrz, by móc poczuć miłość. Nie możemy jej znaleźć lub jak już jesteśmy z kimś w związku, to nie przystaje on do naszego ideału i wciąż odczuwamy deficyt miłości.

Metafizyczny tekst Kurs Cudów, który studiuję od pięciu lat przestrzega nas przed takimi “wyjątkowymi związkami”. Kiedy stawiasz kogoś na piedestale, robisz z niego kogoś lepszego od siebie. Taką “wyjątkową relację” możemy mieć też z pracą, hobby lub pieniędzmi. Jeśli coś lub ktoś jest ważniejszy niż Ty, Twoje zdrowie i potrzeby – jesteś w pułapce umysłu. Wzmacniasz iluzję, że twoja wartość zależy od posiadania kogoś lub czegoś. Umysł używa “wyjątkowych relacji” do tego, by chronić nas przed bólem separacji od prawdziwej Miłości.

Już w dzieciństwie oduczono nas utrzymywania więzi z Miłością bezwarunkową, którą jesteśmy stale, a o której zapomnieliśmy. Kiedy oduczono nas być w zgodzie ze sobą, by dopasować się do norm społeczno-kulturowych, straciliśmy Miłość do siebie, przestaliśmy należeć do samych siebie. Uwierzyliśmy, że ukojeniem jest znalezienie bratniej duszy lub czegoś, co nas dopełni. Uwierzyliśmy, że miłość jest na zewnątrz i że musimy na nią zasłużyć rezygnując z siebie.

Jeśli ktoś lub coś zewnętrznego jest Twoim źródłem szczęścia, to jesteś w pułapce. Wierzysz, że bez tej osoby Twoje życie się pogorszy, więc stajesz się od niej uzależniony. Uważasz, że relacja jest ważniejsza od Ciebie lub innych relacji.

Nie ma szans, by taka „wyjątkowa relacja” prędzej czy później nie stała się źródłem cierpienia i destrukcji. Będziemy zmieniać się tak, by utrzymać tą relację za wszelką cenę, nawet kosztem zdrowia psychicznego i fizycznego. Niestety większość z nas nie wie gdzie jest prawdziwe źródło Miłości i nie rozumie jak może je odnaleźć.

Byłam w takiej pułapce przez 20 lat. Od liceum robiłam z moich partnerów idoli. Przerażała mnie samotność i przechodziłam z jednego związku w drugi, dopasowując się i ignorując moje potrzeby, by nie zostać sama. Byłam przekonana, że bez związku jestem niekompletna i nie mogę być szczęśliwa. Przez to trwałam w związkach destrukcyjnych, w których się nie rozwijałam i w których się poświęcałam. Przez prawie 20 lat żyłam w koszmarnej obsesji współuzależnienia i poszukiwania „drugiej połówki”. Robiłam wszystko, by druga osoba nie odeszła. Stałam się cieniem samej siebie i straciłam sens. Byłam sztuczna, zestresowana i nieszczęśliwa. Stawiałam potrzeby partnera nad swoimi, nie miałam prawie żadnych zdrowych granic i zagłuszałam moje emocje obsesyjnym konsumowaniem, używkami i kłótniami, niebezpiecznymi przygodami, wypalającą pracą i zamartwianiem.

Osoba, która wydaje nam się wyjątkową relacją prędzej czy później nas rozczaruje. Po jakimś czasie będziemy czuć odrzucenie i osamotnienie. Na warsztatach Festiwalu Wabi Sabi  pokażę Wam wschodnie praktyki medytacyjne, dzięki którym pozbyłam się iluzji “wyjątkowości” moich związków. Połączymy się w medytacji z Miłością – Miłością, która jest stanem istnienia, nie mającą granic i bezwarunkową. Będziecie mieć doświadczenie tego, co zawsze w Was jest i dostaniecie narzędzia do codziennej praktyki, która zmieni Wasze życie, tak by żyć w pełni bez przywiązania do warunków zewnętrznych.

Dziś czuję na co dzień spokój, radość i miłość bez względu na to, czy jestem czy nie jestem w związku, czy mam czy nie mam pracy, pieniędzy, etc. Jeśli coś tracę i czuję lęk, to mam narzędzia, które pozwalają mi odzyskać spokój i radość bezwarunkowo. Diametralnie zmienia to moje relacje rodzinne, zawodowe, romantyczne i relacje z pieniędzmi i moim ciałem. W moim życiu zapanowało poczucie przynależności do tego świata i głęboki sens istnienia w każdym momencie, bez względu na to co robię.

Na mojej stronie stworzyłam darmowy przewodnik „Medytuj ze mną” z trzema krótkimi medytacjami wschodu na każdą porę dnia. Jeśli wciąż obsesyjnie myślisz o jakiejś relacji lub zamartwiasz się o swoją przyszłość, to te medytacje uspokoją Twój umysł i poczujesz wolność.

Autorem tekstu jest Anna Muchnicka

Anna MuchnickaAnia jest prelegentką TEDxPoznań, (link) w którym dzieli się swoją osobistą historią o tym, jak pewnego dnia postanowiła zmienić wszystko i rozpoczęła podróż, która trwa do dziś. Przez większość życia goniła po świecie w poszukiwaniu sensu. Mieszkała w siedmiu krajach, na dwóch kontynentach, pracowała w prestiżowych instytucjach europejskich, mieszkała na rajskiej wyspie, miała męża, pieniądze, przystojnych i zamożnych partnerów, kochających rodziców, tysiące egzotycznych przygód, sukcesów i spełnionych marzeń … i wielki deficyt nie wiadomo czego. Pięć lat temu uczucie potężnej depresji powaliło ją dosłownie na kolana. Usiadła na poduszce medytacyjnej i zaczęła podróż odkrywania Miłości. Była to podróż w głąb siebie, której owocem jest jej dzisiejsze przesłanie. Dziś jest nauczycielem medytacji Loving Kindness, Vipassana i Kundalini i w ten świat wprowadzi Was już w sobotę 3. sieprnia o godz. 18.00 na Wabi Sabi – Festiwal świadomej Kobiety. ?

 

Już niedługo wywiad z Anią w cyklu „Rozmowy z mistrzami”

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

18 − 4 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE