X

#zostańwdomu – czyli co robić w domu podczas kwarantanny?

#zostańwdomu jednoczy dziś niemal wszystkich. Jeśli tylko nie musimy, to dla bezpieczeństwa i zdrowia pozostajemy w swoim domowym królestwie, aby przeciwstawić się koronawirusowi. Choć wydaje się, że ta sytuacja nie wymaga od nas żadnych specjalnych działań (oczywiście pamiętajcie o odpowiedniej higienie i myciu rąk!), jest jednak wyjątkowa. Zmienia się nasz codzienny schemat. Inaczej niż zwykle, nie musimy wstawać dużo wcześniej, żeby mieć czas na przygotowanie do wyjścia i sam dojazd do pracy. Zamiast 8 godzin w biurze, musimy zorganizować sobie stanowisko pracy w domu, podobnie zresztą jak szkolne ławki albo przedszkolne bawialnie, jeśli mamy dzieci. Nie ma też mowy o towarzyskich spotkaniach, zakupach, udziale w zajęciach czy chociażby pójściu do kina. Niby nic takiego, ale jednak jest inaczej niż zwykle. Nagle okazuje się, że mamy znacznie więcej wolnego czasu spędzanego w naszych czterech ścianach. I co tu robić?

Sięgnij do domowej biblioteczki

Na pewno większość z Was ma pozycje, po które mieliście sięgnąć już dawno, ale wciąż nie było na to czasu. Kupione czekają w biblioteczce na swoją kolej, która właśnie nastała. 

W naszej polecanej biblioteczce oczywiście

Nadrób zaległości kulturalne

Podobnie pewnie sytuacja wygląda w przypadku filmów czy seriali – dużo nowości, a mało czasu by je zobaczyć. To także okazja do rodzinnych seansów – może uda się spędzić więcej czasu wspólnie niż bywa to zazwyczaj. Nadrobić możecie tez nowości na ulubionych kanałach YouTube czy podcasty. A jeśli dobrze poszukacie w sieci przekonacie się, że bez wychodzenia z domu możecie odwiedzić muzea albo teatry.

My oczywiście zapraszamy do One Energy TV i naszych „Rozmów z mistrzami”. Jesteśmy też na podcastach:

Medytacja

Codzienna praktyka w sytuacji, w której teraz jesteśmy, przede wszystkim pomoże zachować spokój. Podczas medytacji zwiększa się wydzielanie serotoniny (zwanej hormonem szczęścia), a tym samym łagodzi się napięcie, zmniejsza stres i lęk.

Pomocna będzie także jeśli mamy problemy ze snem.

Stwórz swoje domowe studio jogi

Podobnie joga pozwoli nam zredukować napięcie i osiągnąć równowagę emocjonalną. Wyciszymy się, zrelaksujemy się. Praktyka pozwoli nam także złapać dystans, tak potrzebny teraz, aby choć na chwilę oderwać się od kolejnych doniesień medialnych na temat sytuacji w kraju i na świecie.

Zadbaj o zdrowe odżywianie

Często w pośpiechu dnia codziennego bywa, że jemy nieregularnie, sięgamy po gotowe potrawy i po, to co możemy mieć na szybko. Teraz, gdy mamy więcej czasu możemy zadbać o swoje posiłki i przygotować te w wersji naprawdę domowej.

Wspólne gotowanie z rodziną to także idealny pomysł na budowanie więzi.

Rozwijaj swoje pasje
Nie było ostatnio czasu, aby sięgnąć do tego co sprawia Ci przyjemność i jest Twoją pasją? Domowa kwarantanna to idealny czas, aby skupić się na tym co nas cieszy i rozwija. Skupienie się na swojej pasji sprawi nam radość, ale także zajmie naszą uwagę i odciągnie myśli od doniesień medialnych. Wykorzystajmy ten czas twórczo i sięgnijmy do tego co, dłuższy czas czekało.  

Uporządkuj przestrzeń wokół siebie
Wiele godzin spędzonych w domu i nagle zauważasz, że wokół sporo niepotrzebnych rzeczy? To do dzieła! Wykorzystaj ten czas, aby uporządkować przestrzeń wokół siebie, zajrzeć tam, gdzie dawno nie zaglądałeś, pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów, „przydasiów’ czy ubrań (pamiętaj, aby ich po prostu nie wyrzucać – pomyśl czy mógłbyś oddać je komuś ze znajomych, poszukaj charytatywnej zbiórki, albo sprzedaj –  zdecydowanie lepiej, aby Tobie niepotrzebne już rzeczy posłużyły innym, a nie wylądowały w śmietniku).

Uporządkowanie przestrzeni wokół przyniesie także korzyść dla Twojego samopoczucia. Mówi się przecież, że stan domu odzwierciedla stan naszego umysłu. Zatem jeśli otacza nas chaos i nieporządek, trudniej nam się skupić i zachować spokój. Tymczasem uporządkowana przestrzeń sprzyja działaniu, nowym pomysłom, daje nową energię. To także bardzo ważne, jeśli jesteśmy w grupie tych osób, które przez najbliższe dni będą pracować zdalnie i muszą zorganizować domowe biuro – lepiej, żeby nic nas nie rozpraszało.

Czas z bliskimi
Wydawać może się, że przecież niewiele się zmienia, bo przecież najbliższe dwa tygodnie pracy zdalnej i zamknięcia szkół i przedszkoli spędzimy z rodziną, z którą mieszkamy na co dzień. Ale czy na pewno nic się nie zmieni? Pomyśl, ale czasu do tej pory tak naprawdę spędzaliście razem, jeśli z 24 godzin odjąć 8 godzin pracy, nadgodziny (te w biurze i te domowe, gdy sprawdzasz maile i odpisujesz na te pilne), dojazdy, zakupy, jakieś spotkania na mieście czy wyjścia na np. siłownie. Teraz tego wszystkiego nie będzie. Owszem, pracować wciąż trzeba, ale jednak teraz naszym kolegą z biurka obok będzie nasz partner, a w tle słyszymy nie rozmowy przy ekspresie, a dzieci. Także przez 24 godziny jesteśmy razem. Wykorzystajmy ten czas, aby być na 100% razem. Rozmawiajmy, także o swoich obawach i lękach, twórzmy wspólne aktywności, wspierajmy się. To bardzo ważne, abyśmy w takiej sytuacji, która jest trudna, ponieważ jest nieznana, mogli liczyć na wsparcie najbliższych.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 × 4 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE